A SECRET WEAPON FOR INIEKCJE DOSZKLISTKOWE

A Secret Weapon For iniekcje doszklistkowe

A Secret Weapon For iniekcje doszklistkowe

Blog Article

Przed każdą iniekcją lekarz wykonujący iniekcje jest zobowiązany ocenić stan okulistyczny (dno oka, OCT) i upewnić się czy są wskazania do leczenia. Po iniekcji pacjent dostaje wyczerpującą informację co do dalszego postępowania.

Podstawą naszych działań jest oczywiście dogłębna diagnostyka i zlecenie lekarza prowadzącego. Dzięki temu mamy pewność, że zabieg rzeczywiście jest wskazany w przypadku konkretnego pacjenta.

Wstrzyknięcie może wywołać przejściowe zaburzenia widzenia, wpływające na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwanie maszyn. Należy bezzwłocznie poinformować lekarza w przypadku wystąpienia takich objawów jak ból lub uczucie większego dyskomfortu w oku, nasilone zaczerwienienie oka, nieostre lub pogorszone widzenie, duża ilość drobnych plamek w polu widzenia lub zwiększona wrażliwość na światło.

W badaniach naukowych wykazano jego kliniczną skuteczność i nie stwierdzono istotnych statystycznie różnic dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności jego stosowania w porównaniu do podobnych preparatów zarejestrowanych do podań doszklistkowych (Lucentis, Eyelea). Jest on stosowany w następujących wskazaniach:

Lucentis – to lek specjalnie wyprodukowany i zarejestrowany do leczenia wysiękowej postaci AMD. Chemicznie jest to pochodna leku Avastin. Została wyprodukowana przez firmę Genetech, która po sukcesie Avastinu chciała stworzyć lek dedykowany okulistyce.

Ich objawem jest występowanie szarej lub czarnej plamy w centralnym polu widzenia pacjenta. Rozwój patologicznych naczyń krwionośnych pod siatkówką związany jest prawdopodobnie z genetycznie zwiększoną aktywnością czynnika VEGF (

Ogólnie sterydy podaje się tylko w przypadkach gdy zmiany oczne są wynikiem zmian ogólnoustrojowych ponieważ wiąże się to niestety z występowaniem licznych działań niepożądanych takich jak cukrzyca, osteoporoza, wrzody żołądka czy zaburzenia nastroju.

Obecność aktywnej neowaskularyzacji podsiatkówkowej, zajmującej ponad 50% zmiany w przebiegu AMD potwierdzona w OCT oraz w angiografii

Mechanizmy działania oraz powikłania po click here stosowaniu leków Lucentis i Avastin są podobne. Przeprowadzone badania klinicznie CATT/IVAN dowiodły, że skuteczność Avastinu i Lucentis też jest podobna. To samo dotyczy działań niepożądanych. Na skuteczność leczenia zwykle wpływ ma schemat leczenia i doświadczenie lekarza, który je przeprowadza.

Badania OCT, pozwalające na obiektywną ocenę dynamiki zmian w wyniku leczenia oraz na podjęcie decyzji o ponownych iniekcjach anty-VEGF, lub zakończeniu terapii.

Sterydy działają inaczej niż leki anty-VEGF dlatego sprawdzają się w chorobach, w których leki anty-VEGF nie działają lub działają słabiej. Sterydy są np. mało skuteczne w terapii AMD, gdzie głównym sposobem leczenia pozostaje stosowanie leków anty-VEGF.

Leczenie rozpoczyna się od three wstrzyknięć do ciała szklistego podawanych w odstępach miesięcznych. Ten etap terapii służy nasyceniu tkanek substancją aktywną.

in. widzenie linii prostych jako falistych i postępujące upośledzenie widzenia "na wprost", metamorfopsje (zniekształcenie, powiększenie lub pomniejszenie obrazu), ciemna plama w centrum pola widzenia (mroczek centralny), a także obniża single poczucie kontrastu i widzenia barwnego (oglądane kolory są słabiej wysycone). AMD jest jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty osób dorosłych na świecie.

Lek Lucentis specyficznie rozpoznaje i wiąże białko zwane ludzkim śródbłonkowym czynnikiem wzrostu naczyń typu A (VEGF-A), obecne w oku.

Report this page